WordCamp Plovdiv ще се проведе за първи път тази година, но WordCamp конференциите не са нови за България. Досега успешно са се случвали седем WordCamp събития в София и едно във Варна; да не забравяме и че София беше домакин на WordCamp Europe през 2014-та.
Общото между всички тях е, че винаги са прекрасно организирани и носят голяма стойност за WordPress общността ни. Друг общ знаменател е, че всички тези събития се случват изцяло с усилията на доброволци!
За да сме сигурни, че бойното кръщение на конференцията в Пловдив ще мине по вода (или по тепе?), ни е нужна помощ.
Какво е WordCamp Plovdiv?
WordCamp Plovdiv е еднодневна конференция, посветена на WordPress. Очакваме тя да събере близо 400 WordPress ентусиасти, като за това ще се постараем да осигурим страхотни лектори от страната и чужбина.
Конферентният ден се комбинира с втори ден – така нареченият Contributor Day – тогава се събираме, за да научим повече за това как можем да допринесем за развитието на WordPress и да работим заедно по проекта с отворен код.
Кой организира WordCamp Plovdiv?
Точно както WordPress се поддържа от доброволци, WordCamp Plovdiv се организира изцяло от такива. Екипът на събитието е различен всяка година в зависимост от това кой има възможност да се включи. Екипът е отворен за нови попълнения непрекъснато, но традиционно се състои от WordPress ентусиасти, които са активни на местно ниво. Именно за това ви каним да се присъедините към организационния екип!
С какво можете да се включите в екипа на WordCamp Plovdiv?
За да мине конференцията без забележки, се придържаме към някои задължителни компоненти. За да се забавляваме още повече, добавяме и незадължителни такива!
Задължителните ни дейности включват подбирането на лекторите, набиране и комуникация със спонсори, набиране на доброволци за деня на конференцията, логистика и комуникация с мястото на провеждане на събитието, както и маркетингова комуникация и поддържане на социалните ни канали.
За да е по-лесна и приятна работата, се разделяме на следните екипи:
- Екип Лектори: това е екипът, който публикува формуляра за набиране на лектори, обработва резултатите, създава програмата и най-вече комуникира с лекторите. Екипът се грижи за това лекторите да имат цялата необходима информация и да получат подкрепа в деня на събитието.
- Екип Спонсори: това са хората, които се грижат конференцията да бъде финансово обезпечена. Най-общо, това включва намиране на спонсори и грижа за тях преди конференцията и в деня, когато тя се случва.
- Екип Доброволци: ролята на този екип е да осигури достатъчно доброволци за деня на събитието и да ги информира ясно за техните роли, както и да направи график на задачите.
- Екип Дизайн: организаторите-дизайнери са отговорни за визуалната идентичност на събитието – сайт, лого, дизайн на тениски и печатни материали и прочее.
- Екип Маркетинг & комуникации: това са хората с паролата за туитър. Освен да поддържат социалните мрежи на конференцията, те създават и съдържанието за сайта, подкрепят с материали всички останали екипи и като цяло популяризират WordCamp Plovdiv.
- Екип Фото & видео: този екип е натоварен със задачата да заснема лекциите по време на събитието. Техниката осигуряваме ние, но ни трябват оператори и хора, които след това да обработят заснетия материал. Фотографите пък се грижат да имаме достатъчно снимки, които да топлят сърцата ни до следващата конференция.
От какви хора има нужда екипа на WordCamp Plovdiv?
Голяма част от ролите в екипа на WordCamp Plovdiv вече са подсигурени, но особено ще се радваме на помощ в екипите Маркетинг, Доброволци и Фото & видео. Виждате ли себе си в такава роля? Тогава непременно се свържете с нас, като попълните формуляра по-долу! Крайният срок за кандидатстване е 10-ти февруари, а ние ще се свържем с всички кандидатствали в седмицата след това.